Işık Muhafızı

Yayınevi
Resimleyen
Sayfa Sayısı
120
Kitap Barkod
9786059795302
Ebat
13 x 19,5 cm
Renk
Renkli
Cilt Durumu
Karton Kapak
Kağıt Türü
Kitap Kâğıdı
Yayın Dili
Türkçe
Türü
Etiket Fiyatı
99.00 TL
%25 İndirim
İndirimli Fiyat
74.25 TL
Tadımlık Oku-Düşün-Göster

Duygu Durum Gezegeni’nde yaşayanlar duygularını çevrelerine çeşitli renkler yansıtarak gösteriyorlar. Sadece özel görevde olanlar duygu durum renklerini kontrol edebilirler. Oysa Dünya’dan bakınca orası cüce gezegen, Plüton gezegeni.

Dünya’da da bir çocuk var, adı Dünya. O bir Işık Muhafızı ve yaşadığı gezegeni kurtarmak için sevgisini kullanmak istiyor, çünkü sevgi tüm renkleri içinde barındırıyor. Ancak renkler bir araya gelirse siyahı alt edebilir.

Ferrin İlbay Yalnız’ın kaleme aldığı Işık Muhafızı, okurlarını renklerin hayatı çok daha anlamlı kıldığı bir maceraya davet ediyor.

“Hayat, tekrar tekrar başlanılacak bir oyun değildir ki.”

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kitap, sizi önce bilmediğiniz heyecan dolu duvarların içerisinden geçiriyor. Sabırsızca bitirmek arzusuyla elinizden bırakmak istemiyorsunuz. Uzay kurgusu o kadar detaylı ki kendinizi gerçekten Plüton (Duygu durum) gezegeninde renk terapisinin içinde hissediyorsunuz. Hayatımızın bir parçası olan renkler, kitapta zihinsel canlandırma yöntemiyle birer alfabeye dönüşüyor. Hepimizde olan duygu durum, renklerle ifade edilerek kelimelere dökülüyor. Duygular iletişimin en özel ve yalın haliyle renkli bir sağanak yağmur şeklinde zihinlerde uyandırdığı hisle okuyucuyu sarmalıyor. Artık ne yazık ki iletişimin kadar zorlaştığı, paylaşımın azaldığı bir dünya var karşımızda. Kişilerin gerçek renklerini gözlerimizle görebilseydik eğer birbirimizi o kadar yalın anlayabilseydik; hayat daha kolay olabilirdi sanırım.

Çocukluğumuzda hepimizin unutamadığı bir oyuncağımız mutlaka olmuştur. Kitap bize içimizdeki çocuğu tekrar hatırlatıyor. Günümüzdeki internet bağımlılığının ve evinden sokağa oyun oynamaya dahi çıkamayan çocuklarımızın mutsuzluğundan, olimpiyat ruhunun nereden geldiğinden ve sporun kurtarıcılığından bahsediyor. Hatırlamalıyız… Unutursak, içimizdeki çocuk susarsa mutsuz birer gölgeye dönüşüveririz. İşte bu kitap çocuklara, gençlere ve bizlere bir öğreti sunuyor aslında. Kahramanımız Dünya’yı tasvir ederken yazar da bir çocukta; meraklı, özverili, sorumluluk sahibi ve gerektiğinde cesurca risk alabilen, kendine güvenen, duyarlı, adaletli, merhametli bir bireyi tanımlıyor. Gerçek dünyanın koyu gri renkleri, anı hırsızlarının etrafımızda çoğalması umutlarımızın kırılmasını değil mücadele ruhumuzun artmasını sağlayabilmelidir. Bu uzay yolculuğuna cesaretle çıktığımızda varmak istediğimiz en son durak ise sevgi olmalıdır. Sevgi içinde bütün renkleri barındırdığı gibi siyahı, koyuyu ve kötülüğü yok edebilecek en saf güçtür. Kitaptan öğrendiğim alfabeyle:

Koyu yeşil, kiremit kırmızısı, gümüş rengi, çimen yeşili, bayrak kırmızısı, gri, bayrak kırmızısı

Koyu kahverengi, gri, kiremit kırmızısı, prusya mavisi, koyu yeşil, bayrak kırmızısı, çimen yeşili, oksit sarı. (Bakınız: Renk Alfabesi)

Psikolog Yavuz DEVECİ

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Okurken içinde kendimi ve İstanbul Oyuncak Müzesi'ni bulduğum bir kitap... Bir "Anı Hırsızı" yalnız oyuncakları değil, mutlu olunan, yaratıcılığı artıran anları da çalıyor... Ferrin İlbay Yalnız'ın "Işık Muhafızı" adlı eserini okumanızı öneririm... 

Sunay Akın

 

 

 
 
 
 

Ortalama Değerlendirme » puan
  • *
  • *
  • *
  • *

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır