Ahmet Önel 1952 yılında Görele’de doğdu. Üniversiteyi Ankara’da, Siyasal Bilgiler Fakültesinde okudu. Çocukları o kadar çok seviyordu ki onlar için bir şeyler yapmak istedi. Üniversiteyi bitirir bitirmez arkadaşlarıyla Ankara Çocuk Tiyatrosunu kurdu. Yazdığı birbirinden güzel çocuk oyunları ödüller aldı. Becerikli Kanguru, Alacalı Şemsiye, Mızıkçı, Ay Masal Vay Masal, Sayım Suyum Yok, Şarkıyla Sallanan Salıncak, Pembe Treni Kim Durdursun, Üç Şekerli Oyun, Uçmak Özgürlüktür oyunlarıyla çocukların kalbinde taht kurdu. Sadece çocukların mı, büyüklerin de öyle. Çaylaklar, Kâşif-i Eyvah Nadir Efendi, Sevgili Tiyatro, Aklı Havada, Hoşça Kal İstanbul yetişkinler için yazdığı oyunlarından yalnızca birkaçı.

Ahmet Önel, varsa yoksa çocuklar diyerek onlar için öykü ve romanlar da kaleme aldı. Sevgili Günlük Öykü Anlatıyor, Çıplak Zebra, Ezgimizi Kim Çaldı, Tavşan Adası’nın Sihirbazı, Sahi mi Susam, Günle Yarışan Yarışçı, Hezarfen adlı kitapları ilk akla gelenler arasında.

Küçük ve güzel sahil kasabası Foça’da yaşayan yazarımız hâlâ hem çocuklar hem de büyükler için oynatıyor kalemini. www.ahmetonel.com


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır